Šikmá strecha

šikmá strechaČo ohrozuje šikmú strechu?


Ak sa rozhodnete v rámci rekonštrukcie domu prerobiť plochú strechu na šikmú strechu, mali by ste zvážiť všetky pre a proti. To isté platí pri plánovaní výstavby nového rodinného domu. Pri rozhodovaní budeme vašim pomocníkom.


V súčasnosti sa mnohokrát stretávame s javom, kedy sa majiteľ domu pôvodne s plochou strechou rozhodne pre šikmú strechu. V rámci celkovej rekonštrukcie príbytku je tak nutne postavený pred základnú otázku – robím dobre?

V minulosti (držiac sa moderných trendov) mala jeho plochá strecha slúžiť, ako pridaná zóna so strešnou terasou či dokonca záhradou. Z plánov však časom zišlo. Nielen pre nedostatok času, ale aj pre poruchovosť plochých striech. Ich boom totiž nastal v 70. rokoch minulého storočia, kedy sa síce veľa hovorilo o ich energetickej úspornosti, no oveľa menej o kvalitnej hydroizolácií a technológiách, ktoré by zabraňovali zatekaniu konštrukcie domu hoci aj malou prasklinou v asfaltových pásoch, ktoré najčastejšie takúto strechu pokrývali. Opravy takýchto striech nie sú lacnou záležitosťou.


Niekedy je poškodenie plochej strechy tak vážne, že musí dôjsť k totálnej rekonštrukcií. A vtedy sa čoraz viac ľudí prikláňa k návratu k streche šikmej. Aj v tomto prípade si však musíme všetko dobre premyslieť, aby sme opäť v budúcnosti neľutovali. Do úvahy musíme zobrať nielen našu finančnú situáciu, ale aj schopnosť vysporiadať sa s faktormi, ktoré budú v budúcnosti našu strechu ohrozovať.  Ktoré sú to?


Mnohým z vás utkveli v pamäti obrazy strhnutých šikmých striech z reportáží o zdrvujúcich víchriciach, ktoré vďaka klimatickým zmenám častejšie prichádzajú aj na naše územie. Je pravdou, že v súčasnosti  sa razancia vetra oproti minulosti zvýšila. Preto musíte rátať so zosilneným kotvením prvkov a spevnením celej konštrukcie tak, aby bola v súlade s najprísnejšími normami. Svojpomocná stavba šikmej strechy a zlá remeselná práca sa tak nevypláca. Konštrukciu a návrh šikmej strechy musíte zveriť do rúk odborníkom.


Ak stavíte na tradície a vašu strechu vybavíte skladanou krytinou, musíte rátať s problémom prenikania vody skrz netesnosti. Pribudne vám tak povinnosť pravidelne kontrolovať stav strechy. Keďže dnes už málokto neráta s tepelnou izoláciou priestoru pod strešnými taškami, nemôžete tento stav kontrolovať z pôjdu (prienik svetla pomedzi krytinu) ale zvonku. U skladaných striech je tiež kritickým miestom ich hrebeň, oplechovanie komína a strešných okien. Riešením je však poistná hydroizolácia, ktorá sa umiestňuje medzi strešnú krytinu a tepelnú izoláciu. Táto ochráni vnútornú konštrukciu strechy nielen pred prienikom vody zvonku, ale aj pred kondenzáciou vlhkosti od tepelnej izolácie.


Nie je to len voda, ktorá vo všetkých formách (skupenstvách) ohrozuje vašu strechu. Tiež expozícia slnečným žiarením sa dokáže nezmazateľne podpísať pod jej stav. Preto si musíte vybrať  krytinu, ktorá je voči týmto javom odolná. Musíte sledovať referencie výrobcu, neulakomiť sa na podozrivo lacné druhy strešných krytín, pretože pôsobenie slnka nie je všetko. Patrí sem tiež spomínaná razancia vetra, silné búrky, nárazové dažde, spojené s kamencom. Faktory, ktoré by vám tiež dokázali urobiť poriadne vrásky na čele. Preto je naozaj výhodné spoľahnúť sa na odborníkov.


Je potešiteľné, že spoločnosti a firmy, zaoberajúce sa stavbou striech, majú technologické riešenia pre rôzne druhy malých klimatických pásiem v našom štáte a vedia vám projektovať strechu doslova  priamo na mieru. Pre všetkých budúcich vlastníkov šikmej strechy tak odporúčame nešetriť na odbornej pomoci. Opravy zničenej strechy by vás stáli oveľa viac.

Ak si na opravu strechy chcete zabezpečiť renomovanú firmu, pozrite si ponuku nášho katalógu firiem nepr. v sekcii Plechová krytina  Cez systém Zadaj dopyt môžete zaslať žiadosť o vypracovanie cenovej ponuky naraz viacerým firmám.

Taktiež by vás mohol zaujímať článok Lacná strecha rovná sa strecha energeticky úsporná

(i.n)